A család- és gyermekjóléti szolgálat ellátja a Gyvt. 39.§, a 40.§ (2) bekezdés szerinti gyermekjóléti szolgáltatási feladatokat, valamint a Szt. 64.§ (4) bekezdés szerinti családsegítés feladatait.
A gyermekjóléti alapellátásnak hozzá kell járulnia a gyermek egészséges fejlődéséhez, jólétéhez, a családban történő nevelkedésének elősegítéséhez, a veszélyeztetettség megelőzéséhez és a már kialakult veszélyeztetettség megszüntetéséhez, valamint a gyermek családból történő kiemelésének megelőzéséhez. Ezt a szolgálat családsegítői személyes segítő kapcsolat keretében, a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával valósítják meg.
A gyermekjóléti szolgáltatás elsősorban a gyermekek védelmét, egészséges testi, lelki fejlődésének elősegítését tartja legfontosabb feladatának, de nem hagyja figyelmen kívül az olyan társadalmi problémákat (iskolázatlanság, munkanélküliség, alkoholizmus), amelyek a családon keresztül hatnak a gyermekre.
A családsegítés személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatás. Feladata a rászorultak szociális és mentálhigiénés segítése, támogatása, az elesettek felkarolása, gondozása egyéni szükségleteiknek megfelelően.
A meghatározott településeken az ellátottak köre:
A családsegítésnek a szükség mértékig – mások személyiség jogainak sérelme nélkül – ki kell terjednie az igény bevevő környezetére, különösen családjának tagjaira.
A családsegítők tevékenységüket a Szociális Munka Etikai Kódexének betartásával végzik.
Speciális segítő szolgáltatás keretében a szociálisan rászorult egyének, csoportok számára önálló szolgáltatást biztosít.
A család- és gyermekjóléti központ a család szociális helyzetének átfogó vizsgálata alapján elkészíti az igénybe venni javasolt szociális szolgáltatásokat meghatározó szociális diagnózist.
A jogosultsági feltételek fennállása esetén a szociális diagnózis kötelezi a szociális szolgáltatókat és a szociális intézményeket a megnevezésre került ellátás biztosítására.
A diagnózis készítése egyfajta első interjút helyettesítő, a család és annak működését, struktúráját átvilágító tevékenység, kutatás.
A család- és gyermekjólét szolgáltatás igénybe vehető
A gyermekjóléti szolgáltatás igénybevétele – ha törvény másként nem rendelkezik – önkéntes, az ellátást igénylő kérelmére történik vagy más intézmény/személy jelzését követően vagy a hatóság elrendelését követően.
Cselekvőképtelen személy kérelmét törvényes képviselője terjeszti elő, korlátozottan cselekvőképes személy a kérelmét törvényes képviselőjének beleegyezésével terjesztheti elő.
Ha a gyermek védelme az ellátás önkéntes igénybevételével nem biztosított, jogszabály az ellátás kötelező igénybevételét rendeli el.
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény és a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény által előírt kötelező feladatok és szolgáltatások térítésmentesek.
A szolgáltató és az igénybe vevő közötti kapcsolattartás
Az intézmény legtöbb esetben az oktatási intézményektől (óvodák, iskolák), valamint a védőnőktől értesül a veszélyeztetett gyermekekről. Elsősorban a pedagógusok és védőnők jelzései alapján veszik fel a kapcsolatot a családokkal, de érkezhetnek jelzések a jelzőrendszer többi tagjától is (rendőrség, gyámhivatal, háziorvos, illetve más gyermekjóléti szolgálat). A jelzés után intézményünk családsegítője felveszi a kapcsolatot a családdal (személyesen, telefonon vagy levélben).
Az alapellátásban történő családgondozás esetén a családsegítőnek a vele együttműködő családdal szükség szerint, de legalább havonta 3 személyes találkozásra kerül sor.
Ezt minden esetben dokumentálja feljegyzésében, melyet aláírat a család valamely tagjával.
A veszélyeztetettség megszüntetése érdekében kapcsolatot tart az oktatási intézménnyel, szükség esetén pszichológus segítségét is felajánlja a családnak. Tájékoztatást ad az igénybe vehető szociális ellátásokról, ügyintézésben, kérvények kitöltésében nyújt segítséget.
Amennyiben a családsegítő úgy látja, hogy a veszélyeztetettség továbbra is fennáll, tehát alapellátás keretén belül nem szüntethető meg, esetkonferenciát szervez, melyre meghívja a család-és gyermekjóléti központ esetmenedzserét. A továbbiakban az esetkonferencián megfogalmazott javaslat szerint jár el.
A gyermekjóléti szolgálat a probléma rendezése érdekében szükség esetén esetkonferenciát, szakmai megbeszélést, konzultációt, esetmegbeszélést tart.
A szolgáltatások rendszeressége
A családgondozás
A tanácsadás
Az ügyintézés
Felkérésre környezettanulmány készítése
Csoportfoglalkozás
A szolgáltatások elérhetősége
Siófok
Siójut
Balatonvilágos
a Gondozási Központ által biztosított szolgáltatások