Ádánd, Balatonendréd, Balatonföldvár, Balatonőszöd, Balatonszabadi, Balatonszárszó, Balatonszemes, Bálványos, Kereki, Kőröshegy, Kötcse, Nagyberény, Nagycsepely, Nyim, Pusztaszemes, Ságvár, Siófok, Siójut, Som, Szántód, Szólád, Teleki, Zamárdi.
Ellátja a család- és gyermekjóléti szolgálat feladatait, valamint a Gyvt. 39. § (3a) bekezdése és a 40/A. § szerinti feladatokat.
A Siófoki Járáshoz tartozó településeken élők számára egyéni és csoportos speciális szociális és gyermekjóléti szolgáltatások, programok nyújtása.
Hatósági intézkedésekhez kapcsolódó, a gyermekek védelmére irányuló tevékenység ellátása.
A járás területén működő család-és gyermekjóléti szolgálatok részére szakmai támogatás nyújtása.
A család-és gyermekjóléti központ személyes gondoskodást nyújtó szociális és gyermekjóléti alapszolgáltatás, mely általános és speciális segítő tevékenysége során a szociális munka eszközeit és módszereit használja fel.
A gyermek családban történő nevelkedésének elősegítése, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében a gyermek igényeinek és szükségleteinek megfelelő egyéni és csoportos speciális szolgáltatásokat, programokat nyújt.
A gyermek és a kapcsolattartásra jogosult szülő vagy más kapcsolattartásra jogosult személy számára a találkozásra, együttlétre alkalmas semleges helyszínt.
A Kapcsolat ügyelet működéséért, mediációkért, a beosztásért, a kapcsolatügyeleti koordinátor a felelős.
A feladatot az óvodai-iskolai szociális segítői csoport látja el.
Az iskolai szociális munka a köznevelési intézménybe járó gyermeknek, a gyermek családjának és a köznevelési intézmény pedagógusainak nyújt támogatást azáltal, hogy egyéni és csoportos formában segíti:
A gyermeket a korának megfelelő, nevelésbe, oktatásba való beilleszkedéséhez, tanulmányi kötelezettségei teljesítéséhez szükséges kompetenciái fejlesztésében.
A gyermek tanulmányi kötelezettségeinek teljesítését akadályozó tényezők feltárását és megoldását.
A gyermeket a tanulmányi előmeneteléhez, későbbi munkavállalásához kapcsolódó lehetőségei kibontakozásában.
A készenléti szolgálat célja a család- és gyermekjóléti központ nyitvatartási idején kívül felmerülő krízishelyzetekben történő azonnali segítség, tanácsadás vagy tájékoztatás nyújtása.
A szolgálat állandóan hívható telefonszám elérésével biztosított. A készenlétben lévő munkatárs segítséget nyújt, vagy segítséget mozgósít a Siófoki Járás egész területén élő gyermekeket érintő krízishelyzetekben.
A készenléti szolgálatot állandóan hívható telefonszám biztosításával kerül megszervezésre oly módon, hogy a készenlétben lévő munkatárs szakszerű segítséget tudjon nyújtani vagy ilyen segítséget tudjon mozgósítani. A család- és gyermekjóléti központ tájékoztatást nyújt a lelkisegély-telefonvonal elérhetőségéről is.
A család- és gyermekjóléti központ a család szociális helyzetének átfogó vizsgálata alapján elkészíti az igénybe venni javasolt szociális szolgáltatásokat meghatározó szociális diagnózist.
A jogosultsági feltételek fennállása esetén a szociális diagnózis kötelezi a szociális szolgáltatókat és a szociális intézményeket a megnevezésre került ellátás biztosítására.
A diagnózis készítése egyfajta első interjút helyettesítő, a család és annak működését, struktúráját átvilágító tevékenység, kutatás.
A központ ügyfélkörének részére ingyenesen történő jogi tanácsadást foglalja magában. A szolgáltatást igénybe vevők számára előzetes időpontegyeztetés szükséges. A feladatot csak és kizárólag jogi végzettséggel rendelkező szakember láthatja el.
A jogi segítségnyújtás alkalmával egyéni tanácsadás, személyre szabott tanácsadás, iratszerkesztés történik.
A központ ügyfélkörének ingyenesen történő tanácsadása. A szolgálatatás igénybevételéhez előzetes időpontegyeztetés szükséges. A feladatot kizárólag szakképzettséggel rendelkező szakember láthatja el.
A pszichológus által nyújtott segítő beszélgetés 3-8 alkalomra korlátozódik, semmiképpen sem tarthat több évig. Pszichológus és kliens – beszélgetve egy aktuális dilemmával, kérdéssel foglalkozik. Objektíven, külső szemmel próbál segíteni megérteni és feldolgozni helyzetet. Pszichológus nem ad konkrét tanácsot (azt az egy esetet kivéve, ha megoldás megtalálásához konkrét információkra, konkrét ismeretekre van szükség), inkább a felmerült kérdés szélesebb vizsgálatában, esetlegesen egy szükséges döntés meghozatalában igyekszik segítséget nyújtani, szükség esetén pszichoterápiát javasol.
Addiktológiai tanácsadás:
Pszichoterápiás folyamat, amely a szenvedélybetegek és hozzátartozóik, alkohol- és egyéb problémás szerhasználók, viselkedéses függőségekkel (pl. játékszenvedély, evészavarok, internetfüggőség stb.) élő egyének és családjaik számára igyekszik lehetőséget biztosítani a változtatásra. Szemlélete a józanságon túl, a felépülést célozza meg. Az egyéni igényekre és megküzdési képességekre építve segíti a klienseket új alapokra helyezni kapcsolataikat és egészségesebb működésmódokat kialakítani.
Az addiktológiai tanácsadás keretén belül történik a rendőrség által elrendelt elterelés, mely igénybevételéhez szükséges az elrendelő határozat is.
A szolgáltatás igénybevételéhez előzetes időpontegyeztetés szükséges.
Az alternatív vitarendezés egyik lehetséges módszere a mediáció, amely során a felek egy semleges harmadik fél, a mediátor bevonásával próbálnak saját maguk megoldást találni konfliktusukra.
A mediátor nem ad tanácsot és nem dönt, inkább egy módszeres kommunikációs eszközzel segít a probléma mögött álló érdekek és szükségletek feltárásában azért, hogy egy olyan megoldás születhessen, amelyben mindkét fél érdekei érvényre jutnak.
A mediátor feladata a felek közötti indulatok fékezése, a megoldásra váró érdekalapú konfliktus okának tisztázása és konstruktív párbeszéd kialakítása a felek között.
A mediáció során a megállapodás lényege a konszenzus, vagyis a nyertes-nyertes helyzet, mivel olyan megoldást céloz meg, amelyben mindkét fél érdekei érvényre jutnak, és amely mindkét fél számára elfogadható. A mediáció magában hordja a fejlődés lehetőségét és egy magasabb szintű egyensúly megteremtésének esélyét.
A szolgáltatás igénybevételéhez diagnózis készítése, illetve előzetes időpont egyeztetés szükséges.
Nemcsak a már kialakult családi működési zavarokkal foglalkozik, hanem ezen zavarok, tünetek és betegségek soron következő generációra való „átörökítésével” is. Egy olyan pszichoterápiás szemléletről és egyben módszerekről beszélünk, amellyel a szakképzett szakember segíti a problémák okainak felderítését a tüneteket hordozó egyénnel/egyénekkel és annak családjával együttműködve. A terapeuta rendszerszemléletben gondolkozik és végzi feladatát.
A szakember a terápia során – a lehetőségekhez mérten – optimalizálja a családi rendszer működését: megváltoztatja az élmények átélésének minőségét, és ezáltal a család viselkedését. A családi kapcsolatokban interakció, kommunikáció révén igyekszik változást létrehozni az élmények átélésének és feldolgozásának módjában, valamint a magatartásban.
A terápia módszertanára jellemző a terapeuta fokozott aktivitása a terápiás folyamat kezelésében. A terápia eszköztára rendkívül gazdag, színes és sok szinten mozgatja meg a rendszerfolyamatokat.
A család-és gyermekjóléti központ által nyújtott szolgáltatások igénybevétele önkéntes/kötelező, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője szóbeli kérelmére történik határozatban, vagy bírósági döntésben foglaltak alapján.
Ha az ellátást igénylő személy cselekvőképtelen, a kérelmet – az érintett személy véleményét lehetőség szerint figyelembe véve – a törvényes képviselője terjeszti elő.
A korlátozottan cselekvőképes személy a kérelmét törvényes képviselőjének beleegyezésével vagy – ha e tekintetben a bíróság a cselekvőképességét nem korlátozta – önállóan terjesztheti elő.
A szolgáltatás igénybevételéhez intézményen belül rendelkezésre áll olyan helyiség, amelyben a szolgáltatás igénybevételének ideje alatt csak az esetmenedzser, illetve a tanácsadó, valamint a segítséget igénylő személy, család vagy csoport tartózkodik, és folyamatosan biztosítottak a bizalmas beszélgetés körülményei.
A család- és gyermekjóléti központ által nyújtott – jogszabályban előírt – szolgáltatásokért nem kell térítési díjat fizetni.
A család- és gyermekjóléti központ nyitott, szolgáltatásait nyitvatartási időben – munkanapokon – az egyének, családok, csoportok vehetik igénybe.
Nyitvatartási időn kívül előre egyeztetett időpontban a kapcsolattartási ügyelet, mediáció, pár-és családterápia, valamint jelzőrendszeri készenléti szolgálat vehető igénybe.
A kapcsolattartás módja közvetlen és személyes. Az igénybe vevő megkereshet bennünket személyesen, telefonon, levélben.
Az esetkezelés része a családlátogatás, mely a támogató környezet feltárásával segíti az esetmunkát.
kapcsolattartási ügyelet
készenléti szolgálat
jogi tanácsadás
drog tanácsadás
pszichológiai tanácsadás
konfliktuskezelés (mediáció)
Pár – és családterápia
Siófok telephely Siófok, Hock János köz 2.
Pszichológiai tanácsadás
Siófok telephely Siófok, Hock János köz 2.
Balatonszárszói Telephely
A szolgáltatások igénybevétele személyesen, illetve a következő telefonszámokon érhető el: 06-84/705-000, 06-30/955-6260.
a Gondozási Központ által biztosított szolgáltatások